poniedziałek, 18 maja 2020

13 PYTAŃ NA TEMAT COVID-19

Zapraszamy do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami na temat COVID-19.


1. Czy komary mogą przenosić nowego koronawirusa (SARS-CoV-2)?


Nie mogą. Komary lub kleszcze mogą przenosić tylko takie wirusy, które mają zdolność przetrwania w ich organizmie, znaleźć się w aparacie kłująco - ssącym zwierzęcia i zostać przeniesione do organizmu człowieka. Nie dotyczy to koronawirusów.



2. Czy można zarazić się koronawirusem od osoby, która nie ma objawów?



Jest możliwe zarażenie się koronawirusem od osób, które są zakażone, ale u których nie pojawiły się jeszcze objawy. Jednak za rozprzestrzenianie się wirusa odpowiadają głównie osoby, które mają objawy choroby.




3. Czy można zapobiec zachorowaniu wywołanemu koronawirusem 2019-nCoV?



Obecnie nie ma jeszcze szczepionki zapobiegającej zachorowaniu. Trwają prace nad jej stworzeniem. Najlepszym sposobem uniknięcia zachorowania jest unikanie kontaktu z wirusem. Zapobieganie zakażeniu polega na przestrzeganiu zaleceń władz dotyczących podróżowania, pozostawania w domu, kwarantanny oraz przestrzegania zasad higieny.




4. Co robić, jeśli podejrzewa się, że jest się chorym na COVID-19?



Osoby, które mogą być zakażone koronawirusem (COVID-19) powinny bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić powiatową stację sanitarno - epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno - zakaźnego. 


Uwaga! Nie należy zgłaszać się do lekarza rodzinnego lub na SOR!


5. COVID-19 - gdzie się zgłosić?

Kliknij na mapę, a poznasz listę stacji sanitarno - epidemiologicznych i oddziałów zakaźnych.




6. Jak leczy się COVID-19?


Chorzy otrzymują leczenie, które ma na celu łagodzenie objawów oraz - w uzasadnionych przypadkach - chlorochinę, czyli jedyny lek zarejestrowany w Polsce do leczenia zakażenia SARS-CoV-2.




7. Czy można zarazić się koronawirusem 2019-nCoV poprzez towary zamawiane z Chin?



Nie ma dowodów na to, żeby koronawirus 2019-nCoV mógłby rozprzestrzeniać się w ten sposób. Nawet jeśli koronawirus 2019-nCoV mógłby zostać przeniesiony na jakiś przedmiot to pozostaje kwestia czasu dostarczenia przesyłki.





8. Czy zwierzęta domowe mogą przenosić zakażenie koronawirusem 2019-nCoV?


Nie ma dotychczas żadnych danych wskazujących na to, że zwierzęta domowe, takie jak psy i koty mogą przenosić zakażenie koronawirusem 2019-nCoV. Niemniej zaleca się przestrzeganie zasad higieny.




9. Jaka jest obecnie sytuacja epidemiologiczna?



Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 11.03.2020 roku ogłosiła pandemię, co oznacza, że nowy koronawirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się na całym świecie. 12. marca 2020 w Polsce wprowadzono stan epidemiczny zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, następnie 20. marca ogłoszono stan epidemii. Wszystkie obowiązujące zasady możecie poznać klikając na zdjęcie.




10. Czy osoby nieubezpieczone, jeśli zachorują na COVID-19, będą leczone bezpłatnie?



Tak. Wszyscy pacjenci z objawami koronawirusa będą leczeni bezpłatnie, również osoby nieubezpieczone.



11. Czy cieplejsza pogoda wpłynie na aktywność koronawirusa?



Nie wiadomo jak zmiany temperatury i wilgotności powietrza mogą wpłynąć na żywotność i rozprzestrzenianie się wirusa. Koronawirus zachowuje większą aktywność w niskiej wilgotności i temperaturach. Jednak kraje o ciepłym i tropikalnym klimacie także mają problem z koronawirusem.




12. Czy nowy koronawirus (SARS-CoV-2) może mutować i przekształcić się w jeszcze bardziej niebezpieczną odmianę?



Wirusy mutują, jest to ich powszechna właściwość. W związku z tym nie jest wykluczone, że koronawirus (SARS-CoV-2) może przekształcić się w bardziej niebezpieczny szczep. Jednak bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest odwrotne zjawisko, czyli zmiana w kierunku szczepu łagodniejszego. Dzieje się tak dlatego, że wirusy, które powodują choroby o ciężkim przebiegu i zgon gospodarza, mają mniejsze możliwości rozprzestrzeniania się.



13. Jak długo potrwa epidemia w Polsce?



Niestety nie wiadomo. Wydaje się, że raczej będą to miesiące niż tygodnie.




Dziękujemy za uwagę! Życzymy zdrowia!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz