środa, 27 maja 2020

SPRAWDŹ, CO JESZ

Czy wiecie co naprawdę kryje się w pożywieniu?


Podczas zakupów nie zawsze zwracacie uwagę na informacje o składzie produktów spożywczych. Najczęściej zwracacie uwagę na intensywny kolor opakowania, świeżość produktu i ładny zapach. Niektóre produkty, wspaniale wyglądające w składzie zawierają konserwanty, barwniki, aromaty, przeciwutleniacze i stabilizatory, które oznaczane są literą E i liczbą.


Część z nich ma korzystne działanie, na przykład chroni produkty przed szkodliwymi bakteriami czy grzybami. Jednak substancje te spożywane w dużych ilościach mogą być przyczyną wielu chorób. Dlatego warto wybierać artykuły zawierające niewiele chemicznych ulepszaczy.


Ciekawostka:
Obecnie powstaje coraz więcej sklepów z żywnością ekologiczną. Jest ona produkowana naturalnymi metodami w gospodarstwach ekologicznych i nie zawiera chemicznych dodatków. Zdrowe produkty są oznaczane symbolem potwierdzającym ekologiczny sposób wytwarzania.

Zapraszamy do obejrzenia interesującego filmu pt.: "Ekologiczna żywność":


Jakie nietypowe składniki znajdują się w pożywieniu?

Producenci wprowadzając artykuł na rynek, zobowiązani są do przedstawienia na etykiecie wszystkich składników. Tajemnicze nazwy związków dodawanych do żywności często są jednak niezrozumiałe. Sprawdźmy, co kryje się w naszych ulubionych produktach!

Przykłady:

E460, czyli celuloza

Celuloza jest błonnikiem, czyli powszechnie znaną substancją organiczną. Występuje w komórkach roślin, w zbożach, owocach i warzywach, ale także w bawełnie i włóknach lnu. W przemyśle znajduje się np. w serze mozzarella. To nic innego jak przetworzone włókna drzewne, które nie zawierają kalorii, ale nie są też rozpuszczalne w wodzie. Celuloza nie fermentuje w jelitach, dlatego może powodować wzdęcia lub zaparcia.


E551, czyli dwutlenek krzemu


Dwutlenek krzemu to inna nazwa piasku, który znajduje się na plaży. Ciekawostką jest więc fakt, że znajdziemy go również na półce w sklepie. Dodaje się go np. do zup w proszku czy soli, by suche produkty nie zbrylały się. Związek E551 nadaje się do tego doskonale, ponieważ chłonie wilgoć.


E920, czyli L-cysteina


L-cysteina to aminokwas stosowany w produkcji spożywczej. Jest substancją wzmacniającą smak mięsny. Kiedyś otrzymywano ją z włosów ludzkich, jednak proces ten został zakazany w krajach Unii Europejskiej. L-cysteinę pozyskuje się obecnie z kaczych piór.


Na podsumowanie polecamy krzyżówkę o zdrowej żywności:


Dbajcie o siebie!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz