poniedziałek, 11 maja 2020

COVID-19

To ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Pierwszy raz została rozpoznana i opisana w listopadzie 2019 r. w środkowych Chinach, w mieście Wuhan, podczas serii zachorowań początkującej pandemię tej choroby.


Co to jest koronawirus?


Koronawirusy występują u zwierząt i powodują u nich różne choroby układu oddechowego, pokarmowego, wątroby i układu nerwowego; wiele zakażeń przebiega też bezobjawowo. Wirusy te często mutują i mają dużą zdolność do zakażania nowych gatunków. 

Wszystkie poznane dotąd koronawirusy powodujące zakażenia u ludzi są wirusami, które wywołują objawy ze strony układu oddechowego, bardzo rzadko ze strony innych układów i narządów. Do 2019 roku poznano 6 wirusów powodujących zakażenia u ludzi. Cztery z nich (229E, OC43, NL63, HKU1) są przyczyną przeziębienia o łagodnym przebiegu, a dwa pozostałe (wirusy SARS i MERS) mogą prowadzić do zagrażającej życiu ostrej niewydolności oddechowej.


Co to jest COVID-19?

COVID-19 to choroba wywołana przez koronawirus z Wuhan. Wcześniej choroba nie miała nazwy i posługiwano się określeniami typu:
  • „choroba wywołana przez koronawirus” 
  • „zachorowanie z powodu zakażenia koronawirusem z Wuhan”. 
Nazwa COVID-19 została ogłoszona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i obowiązuje oficjalnie. "CO" w nazwie oznacza koronę (ang. corona), "VI" – wirus (ang. virus), "D" - chorobę (ang. disease), a liczba 19 wskazuje rok pojawienia się wirusa – 2019 (Corona-Virus-Disease-2019). Różnica między koronawirusem a COVID-19 jest taka, że koronawirus to czynnik wywołujący chorobę, a COVID-19 to choroba, czyli zespół objawów spowodowanych przez ten czynnik.



Jakie są objawy COVID-19?

U pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem 2019-nCoV wystąpiły objawy zakażenia układu oddechowego, takie jak:
  • gorączka 
  • kaszel 
  • duszność 
  • bóle mięśni 
  • ból głowy i gardła

Objawy zwykle pojawiały się miedzy 2. a 14 dniem po zakażeniu. Początkowo były łagodne, a ich nasilenie narastało w czasie.

Przebieg zakażeń COVID-19 jest bardzo zróżnicowany: od bezobjawowego, przez łagodną chorobę układu oddechowego podobną do przeziębienia, po ciężkie zapalenie płuc z zespołem ostrej niewydolności oddechowej i/lub niewydolnością wielonarządową.



Około 80% osób, które chorują na COVID-19 nie wymaga leczenia, a choroba ustępuje sama. 1 na 6 osób ma cięższy przebieg choroby, problemy z oddychaniem i wymaga leczenia. 

Zgodnie z danymi Chińskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, obejmującymi ponad 70 000 przypadków COVID-19 odnotowanych do 11 lutego 2020 roku, 87% chorych z COVID-19 w Chinach należy do grupy wiekowej 30–79 lat, a 8% zachorowań dotyczyło osób w wieku 20–29 lat. Osoby po 70. roku życia stanowiły 3% wszystkich przypadków COVID-19. U 81% chorych nie doszło do rozwoju zapalenia płuc lub przebiegało ono łagodnie. U 14% chorych przebieg zakażenia oceniono jako ciężki.



Do zachorowania w powodu koronawirusa 2019-nCoV niezbędne jest zakażenie, czyli: 
  1. kontakt bezpośredni z osobą chorą (np. przy udzielaniu pomocy medycznej, w pracy, przebywanie w tym samym pomieszczeniu, wspólne podróżowanie lub mieszkanie razem);
  2. podróżowanie do regionu, w którym wybuchła epidemia w ciągu 14 dni przed pojawieniem się objawów; 
  3. praca w miejscu udzielania pomocy medycznej, gdzie przebywali i byli leczeni chorzy na koronawirus 2019-nCoV.
Teraz sprawdźcie swoje wiadomości w kilku testach.

Test 1


Test 2


Test 3



Kolejne informacje już w następnym poście. Zapraszamy!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz